uniwersytet dla dzieci liceum UŁ uniwersytet łódzki

Oferta

UWAGA: lista zajęć z możliwością rejestracji dostępna jest po zalogowaniu się na swoim koncie w systemie UŁDD, w zakładce Rejestracja.

W formularzu rejestracyjnym prosimy podawać dane dzieci, które będą brały udział w zajęciach.

Wykłady dla dzieci w roku akademickim 2018/19

W wykładach mogą uczestniczyć wszyscy mali Studenci UŁDD.

Czy zwierzęta można nauczyć mówić? - Często w filmach spotyka się zwierzęta, najczęściej szympansy i goryle, które mówią ludzkim głosem. Co na to nauka? W wykładzie poruszona zostanie kwestia komunikowania się zwierząt za pomocą języka. Psycholingwista pokaże, jakie eksperymenty zostały przeprowadzane. Część z nich zakończyła się sukcesem, gdyż szympansica Washoe czy gorylica Koko nauczyły się ludzkiego języka (choć nie był to język mówiony). Co więcej: Washoe przekazała język ludzki swojemu dziecku. Na wykładzie spróbujemy odpowiedzieć sobie na szereg pytań: Jakie zwierzęta można nauczyć mówić? Czym jest mowa? Jakie warunki muszą być spełnione, by zwierzęta nauczyły się ludzkiej mowy? Co komunikacja zwierząt mówi nam o języku? Czy dzięki tym eksperymentom można zrekonstruować pierwotny język ludzi?
Opiekun: dr Mateusz Gaze

Parzybroda, pyry z gzikiem i fafernuchy, czyli… przy polskim stole - Czy dawni Polacy jedli żaby i ślimaki? Co to są „bobrze pluski”? Kto napisał pierwszą polską książkę kucharską? Komu wiedeńczycy zawdzięczają pierwszą kawiarnię w swoim mieście? Jakie potrawy i obyczaje kuchenne opisał Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”? Odpowiedzi na te pytania, poznamy na wykładzie. Ponadto poznamy wybrane kuchnie regionalne. Dowiemy się, czy polskimi potrawami są: placek po węgiersku, pierogi ruskie, czy barszcz ukraiński, jaki specjał polskich Tatarów zachwycił brytyjskiego księcia Karola, jakie produkty tradycyjne chronione są unijnymi certyfikatami. Dowiemy się także o rozwoju turystyki kulinarnej w naszym kraju.
Opiekun: dr Andrzej Stasiak

Pomysł na wyjątkowy dom. Mieszkania które chodzą, pływają i latają. - Wykład stanowi przegląd wybranych przykładów nietypowych i oryginalnych domów, których kształt i forma wynikają z miejsca na świecie w którym powstają, wyobraźni architektów czy trybu życia mieszkańców. Jego celem jest ukazanie najmłodszym słuchaczom różnic pomiędzy różnymi rodzajami mieszkań i bogactwa wynikającego z ich różnorodności.
Opiekun: dr inż. Błażej Ciarkowski

Tajemnice roślin czyli mikro świat w makro formacie - Wykład pokaże dzieciom, że nie wszystko co nas otacza jesteśmy w stanie zauważyć. Mali studenci poznają budowę roślin i jakie elementy wykształcają się w kolejności rozwoju np. od kiełkującego nasiona do owocu (w którym są znów nasiona) lub produktu spożywczego – czy wiecie że brokuł to kwiat, a ziemniak to przekształcona łodyga? Dzieci uświadomią sobie, że możemy spożywać i korę drzewa (cynamon) i nasiono (bób). Poznają także ciekawostki ze świata np. mieszkania w baobabach, czy ogromne liście Wiktorii królewskiej.
Opiekun: dr Agnieszka Kobylińska

 


 

Warsztaty dla dzieci w roku akademickim 2018/19

Podczas warsztatów prowadzonych przez Studenckie Koła Naukowe UŁ, mali studenci UŁDD podzieleni są na grupy wiekowe (7-9 i 10-12 lat). W zakładce Rejestracja, widoczne są tylko terminy zajęć dla danej grupy wiekowej.

W zajęciach u Partnerów UŁDD, mogą uczestniczyć wszyscy mali studenci, lub podzieleni są na grupy wiekowe, w zależności od konkretnych zajęć.

 

Przez dziurkę od klucza, czyli po drugiej stronie lustra - To co na zewnątrz, jest jawne i oczywiste, a zaglądanie do środka, do wnętrza wydaje się ciekawsze, bardziej tajemnicze i intrygujące. Czy wiekowa szafa może być przejściem do Krainy Lodu, a królicza nora drogą do Innego Wymiaru? Podczas warsztatów na wszystkie te nieprawdopodobne pytania odpowiadamy: TAK! Puścimy wodze fantazji, uruchomimy tryby wyobraźni i otworzymy się na to, co zupełnie zaskakujące i nieoczekiwane!
Opiekun: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Nie śpij! Granie w Impro - Improwizacja jest powszechnie wykorzystywana w teatrze. Pomaga aktorom zdobyć dystans do samych siebie, a zarazem wydobywa z nich indywidualność i spontaniczność. Na warsztatach dzieci będą uczestniczyły w prostych grach i zabawach, dzięki którym wzrasta koncentracja, refleks i swoboda wyrażania emocji. Będą uczyły się zaufania, akceptacji i zgodnego funkcjonowania w grupie. Zajęcia wpływają na rozwój ruchowy, emocjonalny i intelektualny, a także na koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową. Gry i zabawy improwizacyjne odblokowują potencjał twórczej ekspresji – kształtują otwartość, kreatywność i wiarę w siebie.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Namaste! Salam! Czyli podróż do serca Orientu - Udamy się w fascynującą podróż na Bliski Wschód oraz do Indii, aby zagłębić się w tamtejsze kultury. Poznamy świat niepowtarzalnych smaków, zapachów, muzyki i mody. Zgłębimy tajniki języka oraz religii. Spróbujemy swoich sił w arabskiej kaligrafii, rysowaniu arabesek, a także nauczymy się kilku podstawowych zwrotów w nowo poznanych językach orientalnych. Będziemy wspólnie degustować herbatę indyjską, tzw. masala ćay oraz uczyć się rozpoznawać regionalne zapachy (np. aromatycznych indyjskich przypraw). Poznamy także tradycyjne stroje, m.in. sari, pendźabi, bindi, hidżab oraz abaję).
Opiekun: Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Bliskiego Wschodu Al-Maszrik

Czas na Cień - warsztaty teatru cieni - Technika teatru cieni powstała w III w. p.n.e. w Chinach i, choć jest jedną z najbardziej wymagających technik lalkarskich, do dziś cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Uczestnicy warsztatów wraz z pracownią plastyczną Teatru Pinokio poznają sekrety i tajniki wspomnianej estetyki, opracowując własne lalki cieniowe oraz adaptacje znanych bajek. Na zakończenie warsztatu odbędzie się prezentacja przygotowanych etiud.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Wspólnie odkrywajmy tajemnice biotechnologii! - Przyjrzymy się wybranym produktom spożywczym i zweryfikujemy je pod kątem obecności składników takich jak: cukry, tłuszcze, białka i witamina C. Ponadto, podczas obserwacji mikroskopowych wód, nasi młodzi naukowcy dowiedzą się dlaczego nie warto pić wody z pobliskich stawów. Uczestnicy warsztatów będą mieli także możliwość sprawdzenia pH różnych roztworów, a następnie samodzielnie porównają je ze skalą pH. Za pomocą prostej reakcji unieruchomienia barwnika w żelu, nasi młodzi studenci będą mogli wykonać fantazyjne i barwne żelki, co będzie uwieńczeniem warsztatów.
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Biotechnologiczno – Mikrobiologiczne „Bio-Mik”

Zrób z nami zabawkę optyczną! - Oglądanie filmów stanowi obecnie jedną z najpopularniejszych rozrywek. Choć trudno sobie wyobrazić świat, w którym nie ma kin, komputerów ani telewizorów, warto pamiętać, że taka sytuacja była udziałem naszych przodków jeszcze około sto dwadzieścia lat temu. Ówcześni ludzie chętnie korzystali z zabawek optycznych, których użycie wywoływało złudzenie ruchu. Takie właśnie zabawki – podobne do tych, którymi bawili się wasi pra-pra-pradziadkowie – przygotujecie podczas naszych warsztatów! Choć nazwy tych wynalazków (taumatrop, fenakistiskop) są skomplikowane, mechanizm ich działania jest bardzo prosty. Uczestnikom zajęć zapewniamy świetną zabawę, a także możliwość zabrania ze sobą do domu własnoręcznie przygotowanej zabawki.
Opiekun: Koło Naukowe Filmoznawców UŁ

Elementarz młodych kryminalistyków - Młodzi studenci będą mieli okazję nie tylko do zgłębienia kryminalistycznej teorii, ale również wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Na pierwszy ogień pójdzie analiza seriali, filmów i książek kryminalnych – przyjrzymy się krytycznie ich wiarygodności. W teoretycznej części zajęć mali studenci zapoznają się z walizką techników kryminalnych, rodzajami i metodami pozyskiwania śladów oraz ich zabezpieczania. W praktycznej części wcielą się w rolę policyjnych śledczych i prokuratorów – będą musieli przesłuchać świadków zdarzenia, wskazać sprawcę i sporządzić jego portret pamięciowy oraz uzasadnić swój wybór. Całość będzie się odbywać w przyjaznej i radosnej atmosferze.
Opiekun: Studenckie Koło Kryminalistyków

Czasem słońce, czasem deszcz, czyli o pogodzie słów kilka - Czy z każdej chmury pada deszcz? Czym różni się deszcz od mżawki, szron od rosy, czy może grad od śniegu? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi podczas naszych warsztatów! Razem z nami odbędziecie niesamowitą podróż po świecie zjawisk pogodowych. Tylko u nas będziecie mieli okazję wcielić się w meteorologów czyli specjalistów od pogody. Przygotujecie własne mapy pogody dla Polski. Nauczycie się korzystać ze specjalnych symboli stosowanych na takich mapach. Już żadne zjawisko nie będzie dla Was obce.
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Geomonitoringu

Fiesta mexicana - Przedstawimy najzabawniejsze i najbarwniejsze święto Meksyku, czyli Święto Zmarłych. Zobaczymy fragment filmu „Coco”, który odzwierciedla panujące w Meksyku zwyczaje, jak również przybliża radosny charakter tego święta. Mali studenci podejmą się wielkiego wyzwania: będą musieli umalować meksykańską czaszkę, która jest symbolem święta zmarłych w Meksyku.
Opiekun: SKN Tertulia

Od włókna do tkaniny - Czy tkanina może powstać z foliówki albo z nici jedwabnika? Skąd się biorą wełna i bawełna? Ile zastosowań ma len? Co wspólnego mają ze sobą: tkanina poliestrowa, plastikowa butelka oraz płyta CD? Odpowiedzi na te pytania poznacie podczas lekcji „Od włókna do tkaniny”. Dowiecie się także z jakich rodzajów włókien powstają materiały w różnych krajach oraz do czego są one wykorzystywane. A pod koniec lekcji okaże się, czy możemy rozpoznać materiał posługując się jedynie zmysłem dotyku…
Opiekun: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Mam oko na op-art - Czy zawsze możemy wierzyć naszym zmysłom? Czy wzrok może nas mylić? Czy biel jest zawsze bielą, a czerń czernią? Czy możesz być jednocześnie niski i wysoki albo wolny i szybki? Podważymy stałość rzeczywistości i odważnie wkroczymy we wszechobecną względność! Po warsztatach już nic nie będzie dla nas tak oczywiste jak dotychczas!
Opiekun: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Chemia z zasadami - Tegoroczna edycja warsztatów pozwoli młodym naukowcom otworzyć umysły na otaczający ich świat chemii. Będziemy mieszać, przelewać i zmieniać barwy substancji. Będziemy sprawiać że coś zniknie, a coś niespodziewanie się pojawi. Nasze pokazy to wspaniała zabawa i pierwsze kroki w świecie doświadczeń naukowych. A wszystko, oczywiście, z zasadami!
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Łódzkiego

Co ma Geyer do Górniaka - Dlaczego Biała Fabryka jest białą i kto ją wybudował? Ilu ludzi pracowało tutaj przed stu laty, co produkowali, dlaczego budynek wygląda jak średniowieczny zamek? Tego wszystkiego dowiecie się podczas lekcji „Co ma Geyer do Górniaka?”. Zajęcia dotyczą tematu: rodzina Geyerów i jej wpływ na rozwój Łodzi. Nie zalejemy was morzem informacji, ale przysłowie „Po nitce do kłębka” nabierze dosłownego znaczenia! Przygotujcie się na solidną porcję dobrej zabawy podczas której, trochę przy okazji, łykniecie co nieco wiedzy, jak ważną rolę odegrała w naszym mieście wielopokoleniowa rodzina Geyerów i gdzie do tej pory możecie odnaleźć ślady ich pracy i życia.
Opiekun: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Przestrzeń muzyki - Z czego składa się muzyka? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż nam się wydaje. W trakcie warsztatów poznamy i usłyszymy każdy z jej elementów; zagramy na nietypowych instrumentach, nauczymy się jednej z „Piosenek do grania na nosie”, którą samodzielnie wykonamy, jako ORKIESTRA TEATRU PINOKIO.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Poznaj z nami genetykę! - Przedstawimy czym jest DNA, chromosomy oraz geny. Samodzielnie dokonamy izolacji DNA z owoców sposobem domowym. Mali studenci będą mogli zaobserwować jak wygląda kwas deoksyrybonukleinowy „gołym okiem” i jak bardzo odbiega on od powiększonego modelu przestrzennego. Na koniec złożymy własny model DNA i przejdziemy krótki kurs pipetowania.
Opiekun: Sekcja Genetyczna SKNB

Papierniczeni - warsztaty oddychającego papieru - Warsztat oddychającego papieru jest metodą autorską, która ma na celu uwrażliwienie na potencjał drzemiący w materii. Praca z szarym papierem, oparta na podstawowych zadaniach aktorskich, pozwoli uczestnikom stworzyć niesamowite światy, a także poznać techniki animacji (przedmiotu/ obiektu/ lalki). „Papierniczeni” to odkrywanie niesamowitości struktur, dźwięków oraz emocji, które (naprawdę!) kryje w sobie papier.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Prąd – od powstania do przesłania (warsztaty dla grupy starszej) - Zajęcia będą miały formę wspólnej wyprawy po elektrowni. Studenci zostaną podzieleni na grupy pod opieką przewodników, którzy będą towarzyszami wyprawy, czuwającymi nad pokonaniem przez grupę właściwej trasy. Uczestnicy zajęć otrzymają książeczki z zadaniami. Znalezienie odpowiedzi na zadanie, jego rozwiązanie, a następnie pokazanie wyniku animatorowi danej strefy pozwoli otrzymać grupie części układanki. Zebranie i wklejenie w odpowiednie miejsce wszystkich elementów układanki utworzy całość – opowieść o produkcji prądu elektrycznego. W trakcie zajęć uczestnicy obejrzą również mapping wyświetlany na turbozespole. Będzie to niezbędny przystanek do rozwiązania jednego z zadań. Prosimy o zabranie ze sobą smartfonów (wystarczy na jeden na kilka osób) i zainstalowania na nich dowolnej (darmowej) aplikacji umożliwiającej odczytywanie kodów QR.
Opiekun: Centrum Nauki i Techniki EC1

Ale cyrk! - warsztaty sztuki cyrkowej - Słyszeliście o formule „Nowego Cyrku”? Takiego, gdzie nie cierpi żadne zwierzę, a osoby w nim występujące tworzą niesamowite spektakle, których elementy cyrkowe wynikają z ich wielkich umiejętności? Właśnie tymi umiejętnościami chcą podzielić się z uczestnikami artyści łódzkiej grupy cyrkowej Carnival. Żonglerka, chodzenie po linie, pantomima i klaunada to zaledwie kropla w cyrkowym morzu zabawy.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Wymiar sprawiedliwości niech w bajkach zagości - Czym jest prawo i dlaczego jest ono nam potrzebne. Mali studenci poprzez udział w grach i zabawach przekonają się, jak ważne jest wspólne ustalanie zasad obowiązujących w grupie, a także późniejsze przestrzeganie ustalonych reguł. Uczestnicy warsztatów poznają również tajniki pracy sędziego, prokuratora, adwokata poprzez udział w symulacji rozprawy sądowej inspirowanej fabułą bajek "Merida Waleczna" i "Jak wytresować smoka". Na ławie oskarżonych zasiądzie Merida, która przemieniła matkę i braci w niedźwiedzie. Czy sąd uwierzy dziewczynce, że została oszukana przez wiedźmę? Czy młody wiek zadziała na jej korzyść? Po przerwie kolejna sprawa z wokandy - mieszkańcy wyspy Berg oskarżeni o okrutne traktowanie smoków. Czy przekonają sędziego, że smoki stanowiły zagrożenie dla wyspy i działali w swej obronie? Przyjdź i przekonaj się jaki zapadnie wyrok. Wezwania na rozprawę już rozesłane, stawiennictwo obowiązkowe!
Opiekun: Studenckie Koło Teorii, Filozofii i Socjologii Prawa

W tym szaleństwie jest metoda, czyli dlaczego bałagan może być twórczy - Każdy ma swoje przyzwyczajenia – słodzi herbatę dwiema łyżeczkami cukru, jeździ do szkoły tym samym autobusem, w klasie zajmuje zawsze to samo miejsce i odrabia lekcje o tej samej porze. A co, gdyby postawić to wszystko na głowie? Tak właśnie, w dziedzinie sztuki, postępowali najbardziej kreatywni artyści. Podczas warsztatów opowiemy o strategiach artystycznych wykorzystujących chaos i nieporządek. Porozmawiamy o dadaistycznych wierszach, chlapaniu farbą na płótno Jacksona Pollocka, czy spontanicznym muzykowaniu. Pokażemy, że w tym szaleństwie jest metoda i w rzeczywistości wszystko podlega jakiemuś porządkowi. Dzieci będą miały możliwość wylosować własny wiersz z kapelusza i poznać moc swojej kreatywność na wiele różnych sposobów.
Opiekun: Koło Naukowe Antropologów Literatury

Pobawmy się… elektrownią! (warsztaty dla grupy młodszej) - Jak i dlaczego z wody i węgla powstaje prąd elektryczny. Studenci będą mogli zauważyć jak wiele prostych i codziennych zjawisk umożliwiało pracę pierwszej łódzkiej elektrowni. Używając przedmiotów codziennego użytku jak: czajnik elektryczny, wiatraczki, butelka z zaworem rowerowym i pompka, Studenci będą dociekali jak działała kiedyś elektrownia. Pokażemy procesy utleniania, parowania, skraplania, indukcji elektrycznej, przesyłania energii, a następnie zademonstrujemy prawdziwe, ogromne urządzenia znajdujące się na ekspozycji w Centrum Nauki i Techniki EC1, które służyły jeszcze niedawno do produkcji prądu.
Opiekun: Centrum Nauki i Techniki EC1

Włoska zabawa z teatrem - Zapraszamy w podróż do świata Pinokia, bohatera najsłynniejszej włoskiej powieści dla dzieci! Życie Włochów przypomina teatr, więc podczas warsztatów sami weźmiemy udział w historii o drewnianym pajacyku. Wraz z baśniowymi postaciami przeniesiemy się do krainy, gdzie czekać nas będzie mnóstwo zadań: poznając podstawowe włoskie słownictwo związane z życiem codziennym spróbujemy rozwiązać łamigłówki, a dzięki kreatywności wskażemy bohaterom drogę, aby pomóc im wydostać się z tarapatów. Dowiemy się też ciekawostek na temat teatru włoskiego i sami zaprojektujemy weneckie maski karnawałowe. Dodatkowo dowiemy się jak skonstruowane są przedstawienia w teatrze lalkowym i stworzymy swoją wersję historii we własnym przedstawieniu kukiełkowym!
Opiekun: SKN ItaliAMO

Design Thinking – stwórzmy coś z niczego, coś nietypowego - Zabierzemy małych studentów w świat pełen kreatywnych rozwiązań i niebanalnych pomysłów. A to wszystko dzięki design thinking – metodzie, przy użyciu której wiele firm projektuje to, co później sprzedaje. Podczas warsztatów przedstawimy jak powstają produkty/usługi przy wykorzystaniu tej metody. Zastanowimy się czego potrzebują klienci oraz zaprojektujemy dla nich rozwiązanie ich problemu. Spróbujemy także stworzyć prototypy własnych wymyślonych produktów lub usług, przy użyciu materiałów ekologicznych. Utwierdzimy się w przekonaniu że nie ma pomysłów złych, mogą być tylko niedopracowane.
Opiekun: SKN ManageTeaM

 

Wykłady dla rodziców dostępne są w zakładce Dla rodziców

Dzieje się!

Galeria

Galeria UŁdD 2018/19
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
 Więcej zdjęć z zajęć na flickr

Patroni honorowi

Partnerzy

Współpraca

Patroni medialni