uniwersytet dla dzieci liceum UŁ uniwersytet łódzki

Oferta

UWAGA: lista zajęć z możliwością rejestracji dostępna jest po uprzednim zalogowaniu/założeniu konta w systemie. Aby zarejestrować się na wydarzenia należy wybrać zakładkę Rejestracja.

W formularzu rejestracyjnym prosimy podawać dane dzieci, które będą brały udział w zajęciach.

Wykłady dla dzieci w roku akademickim 2016/17

Ile waży Pałac Kultury? Najmniejsze i największe budowle świata - Który budynek jest największy w Polsce, a który najmniejszy? Kto mieszkał w największej rezydencji i gdzie znajduje się najwęższy dom? Jak wysokie mogą być rusztowania zrobione z bambusa i czy można wybudować miasto od Tatr do Bałtyku? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas wykładu prezentującego wybrane przykłady wyjątkowych budynków i nietypowych projektów – od czasów starożytnych aż do XXI wieku.
Opiekun: dr inż. arch. Błażej Ciarkowski

Dzieciństwo owadów - Dzieciństwo owadów, czyli okres larwalny, wygląda zupełnie inaczej, niż ludzi. Młode owady zazwyczaj nie mogą liczyć na opiekę rodziców, zwykle same muszą zadbać o schronienie i pożywienie. Często różnią się wyglądem od dorosłych tak bardzo, że nawet naukowcom zajmuje wiele lat odkrycie, kto z kogo wyrośnie. Na wykładzie przyjrzymy się bogactwu kształtów, barw i sposobów życia owadzich dzieci oraz sposobom, dzięki którym radzą sobie one w pełnym niebezpieczeństw świecie.
Opiekun: dr Marek Michalski

Z elektrycznością i magnetyzmem za pan brat - Z elektrycznością mamy do czynienia w różnych przyrządach i urządzeniach. W obecnym wieku techniki znajomość podstaw elektryczności jest niezbędna. Prosty obwód elektryczny kryje w sobie mnóstwo ciekawej fizyki. Wykład będzie stanowił odpowiedź na wiele pytań dotyczących elektryczności i magnetyzmu. Wykonamy doświadczenia obrazujące m.in.: sposoby elektryzowania ciał, wyjaśnimy dlaczego nasze włosy się elektryzują, czemu odgromniki na budynkach mają kształt ostrzy i do czego służą. Pokażemy, jak zwykły balon może stać się magiczną różdżką. Ponadto wytworzymy prąd przy użyciu magnesu oraz zbudujemy prosty silnik korzystając z kuferka z narzędziami taty i przyborów krawieckich mamy. Pokażemy jak wygląda pole wokół różnych magnesów oraz wiele innych ciekawych doświadczeń.
Opiekun: dr Agnieszka Kijanka-Dec

U Królowej Śniegu i Lodu - lodowce i lądolody - Zróżnicowanie krajobrazów na kuli ziemskiej jest ogromne. Patrząc na nasze najbliższe otoczenie lub obywając egzotyczne podróże czasami zastanawiamy się, co doprowadziło do powstania takiego krajobrazu. Celem wykładu będzie zapoznanie z wybranymi procesami kształtującymi wygląd naszej planety. Zastanowimy się nad rezultatami działalności lodowców i lądolodów. Poznamy warunki tworzenia się ogromnych mas lodowych (lądolodów), jak i lodowców górskich. Określimy przyczyny jakie wpływają na rozmieszczenie lodowców na kuli ziemskiej. Poznamy różne formy rzeźby, jakie powstają w wyniku rzeźbotwórczej działalności tych „architektów natury”, działalności niszczącej, jak i budującej. Zastanowimy się nad przyczynami zanikania lodowców z naszej planety.
Opiekun: dr Elżbieta Papińska

 


 

Warsztaty dla dzieci w roku akademickim 2016/17

Nie taki Wiking straszny jak go malują - Wikingowie, odważni, niezwyciężeni, budzący w sercach strach. Ich krwiożercza legenda przetrwała do dziś. Jednak nie taki Wiking straszny jak go malują. Chcesz poznać jego prawdziwe oblicze? Wyrusz z nami w wyjątkową zamorską podróż! Zapraszamy wszystkich żądnych przygód małych odkrywców do niesamowitego świata odważnych i walecznych Wikingów! Co było ich ulubionym daniem? Jak spędzali wolny czas? Dlaczego uważano ich za groźnych? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedź skrywają morskie głębiny. Czy chcesz je odkryć? Czy gotowy jesteś stawić czoła licznym zadaniom i zagadkom? Jeśli tak nie zastanawiaj się dłużej! Ruszaj z nami we wspaniałą przygodę!
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Historyków UŁ

Nie śpij! Granie w Impro - Improwizacja jest powszechnie wykorzystywana w teatrze. Pomaga aktorom zdobyć dystans do samych siebie, a zarazem wydobywa z nich indywidualność i spontaniczność. Na warsztatach dzieci będą uczestniczyły w prostych grach i zabawach, dzięki którym wzrasta koncentracja, refleks i swoboda wyrażania emocji. Będą uczyły się zaufania, akceptacji i zgodnego funkcjonowania w grupie. Zajęcia wpływają na rozwój ruchowy, emocjonalny i intelektualny, a także na koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową. Gry i zabawy improwizacyjne odblokowują potencjał twórczej ekspresji – kształtują otwartość, kreatywność i wiarę w siebie.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Czas na Cień - warsztaty teatru cieni - Technika teatru cieni powstała w III w. p.n.e. w Chinach i, choć jest jedną z najbardziej wymagających technik lalkarskich, do dziś cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Uczestnicy warsztatów wraz z pracownią plastyczną Teatru Pinokio poznają sekrety i tajniki wspomnianej estetyki, opracowując własne lalki cieniowe oraz adaptacje znanych bajek. Na zakończenie warsztatu odbędzie się prezentacja przygotowanych etiud.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Magiczny świat chemii - W trakcie warsztatów młodzi Studenci przeniosą się do magicznego świata barw i zapachów. Będą oni mogli pobawić się w perfumiarzy tworzących własne kompozycje zapachowe. Zobaczą w jaki sposób otrzymuje się olejki eteryczne, które odpowiadają za piękny zapach kosmetyków. Bawiąc się formą i kolorem przygotują unikatowe mydełka glicerynowe, którymi będą mogli obdarować najbliższych. Wezmą udział w przygotowaniu szeregu efektownych, barwnych doświadczeń chemicznych.
Opiekun: Naukowe Koło Chemii Kosmetycznej

Owady - nasi przyjaciele z bajek - Dobrze wiecie co wydarzyło się "Dawno temu w trawie", znacie "Film o pszczołach" i losy "Mrówki Z", ale czy zastanawialiście się jak wiele wspólnego mają bohaterowie tych i wielu innych bajek z rzeczywistością? Chcemy Wam pokazać, że w naturze niektóre rzeczy są być może bardziej złożone, ale nie mniej ciekawe. Pokażemy Wam najciekawsze fakty z biologii owadów, zwłaszcza zapylaczy, dla których później zbudujemy domki. Będziecie mogli umieścić domki w swoich ogrodach lub na balkonach, aby dać schronienie samotnym pszczołom. Do zobaczenia na zajęciach!
Opiekun: Sekcja Zoologii Bezkręgowców Naukowego Koła Biologów

Szczypta chemii - Młodzi adepci chemii będą mieli niepowtarzalną okazję przekonać się, że najprostsze, dostępne w kuchni każdego domu rzeczy/produkty mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń podczas odkrywania świata. W naszym laboratorium wykonamy doświadczenia i pokazy, które zapoznają dzieci z zaskakującym i kolorowym światem chemii oraz pokażemy, że jest ona wszechobecna w naszym codziennym życiu.
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Chemików UŁ

Wielkie podróże małych nasion, czyli przyroda pod lupą - Na warsztatach poznamy sprytne sposoby rozsiewania nasion drzew, krzewów, roślin zielnych. Na krótką chwilę sami będziemy mogli stać się wybraną rośliną i rozsiać najbardziej skutecznie swoje nasiona! Pomogą nam w tym wiatr, woda, sierść zwierząt i tkaniny naszych ubrań! Zabawimy się także w detektywa i obserwując wygląd wybranych nasion przy pomocy lupy, spróbujemy wydedukować, jaki jest najskuteczniejszy sposób ich rozsiewania. Na koniec zajęć - zabawa w formie loteryjki: dobierz roślinę do jej nasion!
Opiekun: mgr Joanna Boissé, mgr Monika Kicińska, mgr Marzena Pacholska

Marsjańska pustynia - Opowiemy o Marsie i o panujących na tej planecie warunkach, przedstawimy krótko historię badań Marsa i niektóre najbardziej charakterystyczne miejsca na jego powierzchni. Studenci poznają także najważniejsze wyzwania związane z lotami kosmicznymi oraz z eksploracją powierzchni Marsa. Poruszona zostanie również kwestia historii tej planety. Pod kierunkiem prowadzących zaprojektujemy bazę marsjańską, podobną do tych, jakie planowane są do rozmieszczenia na Czerwonej Planecie począwszy od lat 40 bieżącego tysiąclecia.
Opiekun: Planetarium EC1

Przestrzeń muzyki - Z czego składa się muzyka? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż nam się wydaje. W trakcie warsztatów poznamy i usłyszymy każdy z jej elementów; zagramy na nietypowych instrumentach, nauczymy się jednej z „Piosenek do grania na nosie”, którą samodzielnie wykonamy, jako ORKIESTRA TEATRU PINOKIO.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Kryminalne zagadki - Młodzi studenci będę mieli okazję zapoznać się z technikami kryminalistycznymi oraz zastosować je w praktyce. Wszystko odbywać się będzie w zainscenizowanym miejscu zdarzenia. Zostaną podzieleni na zespoły śledcze, których zadaniem będzie zabezpieczenie śladów, znalezienie wskazówek potrzebnych do rozwiązania zagadki, przesłuchanie świadków, wskazanie oskarżonego, uzasadnienie swojego wyboru oraz sporządzenie portretu pamięciowego. Przy tym zadaniu będą musieli wykazać się spostrzegawczością oraz zdolnością pracy w grupie. Młodzi Śledczy dowiedzą się również o najczęściej popełnianych błędach w popularnych filmach kryminalnych.A na koniec zajęć dodatkowa atrakcja w postaci ujawniania śladów linii papilarnych.
Opiekun: Studenckie Koło Kryminalistyków

Papierniczeni - warsztaty oddychającego papieru - Warsztat oddychającego papieru jest metodą autorską, która ma na celu uwrażliwienie na potencjał drzemiący w materii. Praca z szarym papierem, oparta na podstawowych zadaniach aktorskich, pozwoli uczestnikom stworzyć niesamowite światy, a także poznać techniki animacji (przedmiotu/ obiektu/ lalki). „Papierniczeni” to odkrywanie niesamowitości struktur, dźwięków oraz emocji, które (naprawdę!) kryje w sobie papier.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Ale cyrk! - warsztaty sztuki cyrkowej - Słyszeliście o formule „Nowego Cyrku”? Takiego, gdzie nie cierpi żadne zwierzę, a osoby w nim występujące tworzą niesamowite spektakle, których elementy cyrkowe wynikają z ich wielkich umiejętności? Właśnie tymi umiejętnościami chcą podzielić się z uczestnikami artyści łódzkiej grupy cyrkowej Carnival. Żonglerka, chodzenie po linie, pantomima i klaunada to zaledwie kropla w cyrkowym morzu zabawy.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Z ostatniej chwili! Wiadomości Radia Zielony Las - Warsztaty związane są z pracą reportera i dziennikarza radiowego. Studenci dowiedzą się jak wygląda poprawnie skonstruowana informacja radiowa, jak układać newsy według ich ważności oraz jakimi prawami rządzi się serwis radiowy oraz dziennikarstwo informacyjne. Następnie będą zdobywać informacje dla bajkowego radia Zielony Las; będą musieli dowiedzieć się, kto więzi królewnę, czy skażenie lasu jest niebezpieczne dla siedmiu krasnoludków, kim jest książę, który obudził Śpiącą Królewnę oraz przeprowadzić wywiad z rycerzem. W dalszej części wiadomości będą musiały zostać ułożone w odpowiedniej kolejności oraz odczytane przez małych prezenterów na antenie bajkowego radia.
Opiekun: Radioznawcze Koło Naukowe

Opowieści o gwiazdozbiorach i asteryzmach - Opowiemy o tym jak ludzie dzielili niebo na gwiazdozbiory. Wyświetlimy na kopule planetarium linie łączące najjaśniejsze gwiazdy. Pokażemy artystyczne wyobrażenia gwiazdozbiorów. Maili studenci UŁDD zapoznają się z niektórymi mitami związanymi z tymi gwiazdozbiorami np. wyjaśnimy zagadkę długich ogonów Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy. Opowiemy mity: o Orionie, Byku, Wielkim i Małym Psie. Dzieci poznają różnicę między gwiazdozbiorem i asteryzmem na przykładzie m.in. Wielkiego i Małego Wozu (wóz, durszlak, patelnia). Na koniec mali studenci według własnej fantazji będą mogli utworzyć asteryzmy na swoich mapkach nieba.
Opiekun: Planetarium EC1

Bestiariusz dla początkujących, czyli o fantastycznych stworach i potworach w mitach i legendach różnych kultur - We wszystkich kulturach od zarania dziejów pojawiają się fantastyczne opowieści o magicznych istotach – tych dobrych i tych złych. Dlaczego? Po co ludziom wiara w potwory? Czy chodziło jedynie o strach? A może także o fascynację sferą nadprzyrodzoną? W trakcie warsztatów odpowiemy na te pytania a także zastanowimy się nad tym, co zmieniło się dziś w naszym postrzeganiu rozmaitych „bestii”, które wciąż obecne są w popkulturze. Opowiemy także naszym młodym Studentom o tym, jak wyglądały według Greków syreny, jaką moc miały jednorożce i dlaczego Słowianie obawiali się nocnych kąpieli w rzece. Spróbujemy także wyobrazić sobie potwora „na miarę naszych czasów”. Może byłby to na przykład złośliwy chochlik zmieniający hasła użytkowników na portalach społecznościowych?
Opiekun: Koło Naukowe Antropologów Literatury

Giro d'Italia, czyli podróże kształcą - Uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z geografią Włoch, a to za pomocą ogromnych puzzli w kształcie mapy. Dzieci w grupach będą mogły zaznaczyć na niej najważniejsze włoskie miasta, góry, wyspy i wulkany oraz przykleić zdjęcia znanych włoskich zabytków. Ponadto poznają w języku włoskim słownictwo dotyczące tej tematyki - m. in. morze, góry, jezioro, rzeka, las, łąka, puszcza. W trakcie zajęć będzie również akcent filmowy dotyczący poruszanej tematyki.
Opiekun: SKN ItaliAMO

Bój królewski ze smokiem wawelskim - Warsztaty mają formę gry planszowej. Smok Wawelski chciał stać się symbolem ojczyzny, czego bardzo zazdrościł Orłu z Godła Polski. Postanowił więc porwać Orła i zapanować nad naszym krajem. Udało mu się już zabrać kilka punktów z mapy Polski. Nie zamierza jednak na nich poprzestać - dlatego ktoś musi go jak najszybciej powstrzymać i przywrócić zagarnięte przez złoczyńcę miejsca. Aby pokonać smoka w bitwie o każde zagarnięte miasto, rzekę, pasmo górskie itp. mali Studenci muszą odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego miejsca lub wykonać zadanie z nim związane. A to wszystko na podstawie ciekawostek dotyczących poszczególnych obszarów Polski, przedstawionych wcześniej przez prowadzących zajęcia.
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Geografów Turyzmu UŁ "Włóczykije"

Akademia Młodego Logistyka - Komiwojażer morski - Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w grze strategicznej polegającej na zorganizowaniu transportu morskiego po Morzu Śródziemnym. Dzięki nauce poprzez zabawę poznają zalety i wady transportu morskiego, dowiedzą się jakie są jego koszty i wpływ na środowisko oraz poznają ładowność wyspecjalizowanych statków (typu RORO, kontenerowców i statków pasażerskich). Dzięki warsztatom dzieci będą mogły poznać pracę spedytora morskiego oraz dowiedzieć się ciekawostek o największych statkach na świecie.
Opiekun: SKN Zarządzania Łańcuchem Dostaw

Drobnoustroje - przyjaciele czy wrogowie? - „Bio-Mik” przedstawi młodym adeptom do czego wykorzystywane mogą być mikroorganizmy. Mali studenci dowiedzą się dlaczego ciasto rośnie oraz sami będą mogli wykonać preparaty mikroskopowe z drożdży piekarskich, które następnie wspólnie obejrzymy pod mikroskopem. W kolejnej części warsztatów uczestnicy przekonają się „co żyje” w jogurcie i kefirze, a następnie samodzielnie wykonają posiew tych produktów na odpowiednie podłoża. Młodzi naukowcy sprawdzą również, które warzywa i owoce zawierają najwięcej skrobi.
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Biotechnologiczno – Mikrobiologiczne „Bio-Mik”

 

Wykłady dla rodziców dostępne są w zakładce Dla rodziców

Dzieje się!

Galeria

Galeria UŁdD 2016/17
 Więcej zdjęć z zajęć na flickr

Patroni honorowi

Partnerzy

Współpraca

Patroni medialni