uniwersytet dla dzieci liceum UŁ uniwersytet łódzki

Oferta

UWAGA: lista zajęć z możliwością rejestracji dostępna jest po uprzednim zalogowaniu/założeniu konta w systemie. Aby zarejestrować się na wydarzenia należy wybrać zakładkę Rejestracja.

W formularzu rejestracyjnym prosimy podawać dane dzieci, które będą brały udział w zajęciach.

Wykłady dla dzieci w roku akademickim 2017/18

Bakterie – mini fabryki z maksi możliwościami - Mikroorganizmy to nie tylko szkodliwe patogeny wywołujące choroby. Są również swoistymi mini fabrykami produkującymi różne cenne substancje, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia człowieka. W bakteriach produkuje się wielocukry czy konserwanty używane w żywności, enzymy wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i chemicznym, a także farmaceutyki takie jak antybiotyki lub leki przeciwnowotworowe. W wykładzie przedstawione zostaną przykłady bioproduktów wytwarzanych za pomocą bakterii, mechanizmy ich produkcji, a także sposoby zwiększania wydajności tych mini fabryk.
Opiekun: dr Anna Jasińska

Chemia w kuchni - Mali studenci poznają substancje spotykane w kuchni i procesy fizyczne i chemiczne znane z życia codziennego. Będzie mowa o wodzie, soli, cukrze, alkoholu etylowym, occie, kofeinie, teinie, kwasie cytrynowym, glicerynie i wielu innych. Dlaczego ciasto rośnie? Dlaczego nie należy solić mięsa przed smażeniem? Na czym polega kwaśnienie mleka czy kwaszenie ogórków? Dlaczego rosół trzeba gotować długo i powoli? Czy warto pić wodę mineralną? Tajemnicze E w produktach spożywczych. Chemia z jajem (z czego zbudowana jest skorupka jaja?).
Opiekun: dr Agnieszka Boruń

Elza przed sądem – symulacja posiedzenia - Mniej więcej wszyscy wiemy, jak wygląda rozprawa sądowa. Nasze wyobrażenia w tym zakresie kształtowane są głównie przez dwa źródła: amerykańskie filmy oraz polskie popularne programy telewizyjne. W czasie wykładu postaramy się zmierzyć z pytaniami o to, w jaki sposób wyobrażenia, które posiadamy, odpowiadają rzeczywistości. Czy polscy sędziowie mogą używać młotków w czasie rozprawy? Dlaczego kolorem adwokatów jest zielony, a sędziów - fioletowy? Czy w czasie posiedzenia sądu faktycznie wszyscy co chwilę krzyczą „sprzeciw”? Opierając się na popularnym filmie ze studia Disneya „Kraina Lodu” przeprowadzimy symulację rozprawy Elzy, księżniczki oskarżonej o sprowadzenie zimy na krainę Arendelle oraz ukrywanie zdolności magicznych (czy Elza jest wiedźmą? – a jeśli tak, czy może nadal rządzić krajem?).
Opiekun: mgr Adam Olczyk

Od zamku Królewny Śnieżki do Gotham City. Architektura w filmach. - Wykład prezentujący młodym słuchaczom związki pomiędzy architekturą, a produkcjami filmowymi. Wspólnie prześledzimy inspiracje, jakie towarzyszyły twórcom scenografii do bajek Walta Disneya czy serii filmów o Batmanie. Dowiemy się, dlaczego w alpejskim zamku Neuschwanstein zamieszkała Królewna Śnieżka i sprawdzimy, ile prawdziwego Nowego Jorku zostało przeniesione do Gotham City. Przekonamy się czy szkocki zamek w Alnwick to naprawdę legendarny Hogwart z opowieści o Harrym Potterze. Szukając związków pomiędzy „prawdziwą” architekturą, a tą filmową, dotrzemy także do twórców, którzy kinowe inspiracje potrafili przenieść do realnego świata. Przyjrzymy się m.in. nowoczesnym budynkom zaprojektowanym przez Rema Koolhaasa, które do złudzenia przypominają… pojazdy kosmiczne z „Gwiezdnych Wojen”.
Opiekun: dr inż. arch. Błażej Ciarkowski

 


 

Warsztaty dla dzieci w roku akademickim 2017/18

Tajemnice Słońca - Z nadejściem wiosny zapraszamy Was na warsztaty astronomiczne dedykowane Słońcu. Będą to zajęcia z teleskopem słonecznym, obserwacją aktywności Słońca, wyznaczaniem liczby Wolfa, konstruowaniem i bezpiecznym korzystaniem z kamery otworkowej.
Opiekun: Planetarium EC1

Ale cyrk! - warsztaty sztuki cyrkowej - Słyszeliście o formule „Nowego Cyrku”? Takiego, gdzie nie cierpi żadne zwierzę, a osoby w nim występujące tworzą niesamowite spektakle, których elementy cyrkowe wynikają z ich wielkich umiejętności? Właśnie tymi umiejętnościami chcą podzielić się z uczestnikami artyści łódzkiej grupy cyrkowej Carnival. Żonglerka, chodzenie po linie, pantomima i klaunada to zaledwie kropla w cyrkowym morzu zabawy.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Akcja reakcja - Młodzi adepci chemii będą mieli wyjątkową okazję przekonać się, że miejscem zachodzenia reakcji chemicznych nie jest tylko laboratorium chemiczne. Sami będą mogli przeprowadzić reakcje chemiczne, wykorzystując produkty dostępne w ich domach (mąka, olej, sok z cytryny i wiele innych). Dzięki wykorzystaniu łatwo dostępnych środków, zaproponowany zbiór prostych do powtórzenia eksperymentów w warunkach nie laboratoryjnych będzie stanowił doskonały materiał do późniejszych, kreatywnych zabaw.
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Chemików UŁ

W krainie jaskiniowców - Zapraszamy w odległą podróż do świata naszych praprzodków. Odkryjemy kilka ich tajemnic, zobaczymy jak radzili sobie w tych zamierzchłych czasach. Poznamy także sztukę pierwszych ludzi. Wspólnie stworzymy i udekorujemy własną jaskinię. Spróbujemy, tak jak oni, pozostawić po sobie jakiś ślad…
Opiekun: SKN ACoTO?

¡A viajar! - czyli podróż kulturowa po Hiszpanii - Co kryje się pod nazwą Hiszpania? Bogata kultura, różnorodne zabytki, malownicze krajobrazy… To wszystko, a nawet więcej poznacie podczas warsztatów. Poznacie bliżej pięć regionów Hiszpanii: Andaluzję, Katalonię, Kastylię i León, Wspólnotę Autonomiczną Madrytu i Galicję. Przygotujemy wspólnie plan podróży po jednym z regionów, uwzględniając wymienione wcześniej zabytki, miasta i elementy lokalnej kuchni.
Opiekun: SKN „Tertulia”

Bezkręgowce - mistrzowie kamuflażu i defensywy - Bycie małym bezkręgowcem w wielkim świecie to poważne wyzwanie! Na każdym kroku czyhają drapieżniki i inne niebezpieczeństwa. Jak radzą sobie z nimi zwierzęta? Czy to na pewno my wymyśliliśmy sztukę bycia ninja? Czy zawsze opłaca się chować, a może wręcz przeciwnie? Przestawimy niezwykłe techniki obronne wykorzystywane przez w większości niepozorne zwierzęta. Powiemy jak odczytywać kolorowe znaki w przyrodzie, z którymi bezkręgowcami lepiej nie zadzierać, a które są niegroźne mimo pozorów jakie starają się stwarzać.
Opiekun: Sekcja Zoologii Bezkręgowców UŁ

Bajka dla ucha - Warsztaty związane są z artystycznymi formami radiowymi. Mali studenci dowiedzą się, na czym polega tworzenie słuchowiska radiowego, jak powstają scenariusze, konkretne postaci oraz tło akustyczne. Poznają ćwiczenia z dykcji i emisji głosu, które pomogą zrozumieć istotę warsztatu aktora radiowego, czyli pracy nad głosem i jego brzmieniem. Następnie wcielą się w role aktorów i na podstawie wybranych i przygotowanych wcześniej bajek nagrają wspólnie minisłuchowisko. Samodzielnie stworzą także tło dźwiękowe do naszej radiowej opowieści.
Opiekun: Radioznawcze Koło Naukowe

Na tropie zagadek kryminalnych - Interesują Cię zagadki kryminalne? Na tropie zagadek kryminalnych to zajęcia dla dzieci, które chcą poznać tajniki pracy specjalistów z zakresu kryminalistyki i mają ochotę wcielić się w rolę małych detektywów. Zajęcie są podzielone na część teoretyczną i praktyczną, tak aby nasi młodzi studenci mieli szansę w sposób aktywny zdobyć nową wiedzę. Oprócz tego mali słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z zawartością walizki kryminalistycznej oraz zastosować ją przy rozwiązywaniu zagadki. W trakcie spotkania, będziemy obalać również mity, które dominują w mediach i filmach. Zapraszamy do zabawy!
Opiekun: Studenckie Koło Kryminalistyków

Przestrzeń muzyki - Z czego składa się muzyka? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż nam się wydaje. W trakcie warsztatów poznamy i usłyszymy każdy z jej elementów. Razem zagramy na nietypowych instrumentach, a także nauczymy się jednej z „Piosenek do grania na nosie”, którą samodzielnie wykonamy, jako ORKIESTRA TEATRU PINOKIO.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Warsztaty oddychającego papieru - Warsztat oddychającego papieru jest metodą autorską, która ma na celu uwrażliwienie na potencjał drzemiący w materii. Praca z szarym papierem, oparta na podstawowych zadaniach aktorskich, pozwoli uczestnikom stworzyć niesamowite światy, a także poznać techniki animacji (przedmiotu / obiektu / lalki). Warsztat oddychającego papieru to odkrywanie niesamowitości struktur, dźwięków oraz emocji, które (naprawdę!) kryje w sobie papier.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Jak być superbohaterem i czynić dobro? - Superbohater to ktoś, kto dzięki nadludzkiej mocy może pomagać ludziom i ratować świat. Czy można być superbohaterem w zwykłym świecie? Tak! W trakcie warsztatów mali studenci dowiedzą się, czym jest dobro w różnych kulturach, dlaczego ludzie są dobrzy i dlaczego pomagają innym. Wspólnie zastanowimy się, jakie cechy powinien mieć superbohater i jak każdy z nas, nawet dzieci, może stać się superbohaterem. W trakcie gier, zabaw i ćwiczeń w grupach będziemy kształtować postawy empatii, szacunku i odwagi oraz uczyć się podejmować „dobre” decyzje w świecie, w którym wielu ludzi jest obojętnych na krzywdę innych.
Opiekun: SKN Pracy socjalnej „Social Force”

Czy słyszałeś o Orbitku? - Czy we wszechświecie, poza naszą planetą istnieją inne formy życia? Jeśli tak, to co przypominają – ludzi, bakterie, pierwotniaki, a może dzieła sztuki? Podróżując po orbicie przekonamy się, że artyści w swej twórczości, również sięgają do tematów wziętych rodem z KOSMOSU. Znajdziemy tam Orbitka, a następnie wymyślimy i wykonamy z nietypowych materiałów tkackich własnego ufoludka. Dlaczego z nietypowych? Bo współczesne tkactwo to nie tylko tradycyjna przędza.
Opiekun: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Trzymaj fason - Nie mam w co się ubrać! – brzmi znajomo? A czy próbowaliście założyć na siebie cokolwiek? Jeśli nie, to stworzymy Wam niepowtarzalną okazję. Sprawdzimy czy kurtka z foli bąbelkowej faktycznie ochroni nas przed deszczem, spódnica z gazet to idealne rozwiązanie na nudę, a t-shirt z tektury jest wygodny. Będziemy ciąć, upinać, gnieść, a nade wszystko projektować.
Opiekun: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Marketing w świecie zmysłów - Wzrok, węch, słuch, dotyk i smak... To jedynie pięć zmysłów i niezliczone możliwości wpływania przez nie na nas – klientów – podczas codziennych podróży po sklepach. Na warsztatach opowiemy o tym, jak ulegamy zakupowemu szaleństwu poprzez oddziaływanie na nasze zmysły. Odpowiemy sobie także na pytanie czy te „marketingowe sztuczki” są dobre i dla kogo? Uświadomimy, jak rozpoznawać i unikać manipulacji i podświadomego wpływania na nasze decyzje podczas zakupów.
Opiekun: SKN MarkeTEAM

Jak zrobić sobie trochę prądu? - Na zajęciach poznamy chronologię odkrywania elektryczności przez człowieka od czasów pierwotnych, przez odkrycia starożytnych, po doświadczenia z żabą, odkrycia ogniwa galwanicznego i baterii Volty. Będziemy konstruować ogniwa, w których medium zawierającym elektrolit są warzywa i owoce. W kolejnych doświadczeniach zbudujemy baterię trzech ogniw, którą zaświecimy diodę LED. Na koniec zbudujemy ogniwo, którego elektrolitem będziemy my sami.
Opiekun: Koło Naukowe Studentów Fizyki Nabla

Trzy żywioły – woda, ziemia, powietrze - Kiedy przyjemny zefirek zmienia się w niebezpieczne tornado? Kiedy mżawka zaczyna zatapiać miasta? Te i inne zabójcze żywioły poznacie na naszych warsztatach. Tsunami, powodzie, spływy błotne, wulkany, trzęsienia ziemi, tornada, tajfuny, burze to najgroźniejsze z nich. Na zajęciach poznacie niszczycielską siłę trzech żywiołów.
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Geomonitoringu

Nie śpij! Granie w Impro - Improwizacja jest powszechnie wykorzystywana w teatrze. Pomaga aktorom zdobyć dystans do samych siebie, a zarazem wydobywa z nich indywidualność i spontaniczność. Na warsztatach dzieci będą uczestniczyły w prostych grach i zabawach, dzięki którym wzrasta koncentracja, refleks i swoboda wyrażania emocji. Będą uczyły się zaufania, akceptacji i zgodnego funkcjonowania w grupie. Zajęcia pozytywnie wpływają na rozwój ruchowy, emocjonalny i intelektualny, a także na koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową. Gry i zabawy improwizacyjne odblokowują potencjał twórczej ekspresji – uczą otwartości, kreatywności i wiary w siebie.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Para buch i fabryka idzie w ruch - Jak to możliwe, że 180 maszyn znajdujących się ponad 150 lat temu w Białej Fabryce w Łodzi działało bez użycia prądu elektrycznego, czy ręcznego napędu? Setki krosien tkackich pracowało bez przerwy kilkanaście godzin dziennie, a w ruch wprowadzało je tylko jedno urządzenie. Fabryka była jak wielki organizm, którego serce to…maszyna parowa. Co wprawiało tą wielką machinę w ruch, jak działała i jak zmieniła cały przemysł włókienniczy? Tego wszystkiego dowiecie się podczas wykładu.
Opiekun: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Od Zeusa do Wonder Woman – superbohaterowie dawniej i dziś - O tym, że Zeus był bogiem ze starożytnej Grecji wie niemal każdy. Tak samo jak to, że władał piorunami. Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak bardzo przypomina Storm z „X-Menów”? Kiedyś ludzie przypisywali herosom boską moc, szukając nie tyle ochrony, co próbując zrozumieć świat. Lata później, gdy o świecie wiemy już znacznie więcej, w kulturze wciąż towarzyszą nam postacie obdarzone super mocami. Dlaczego? Kim są współcześnie bohaterowie i z jakiego powodu ich tworzymy? Czy to tylko rozrywka czy ma to głębszy sens? Kto i jak chronił nas przez wieki? Jaki związek ma Wonder Woman ze starożytną Grecją i dlaczego organizacja „Hydra” nawiązuje do nazwy mitologicznego potwora? O wspólnych cechach bogów ze starożytnych kultur i współczesnych superbohaterów dowiecie się właśnie podczas naszych zajęć.
Opiekun: Koło Naukowe Antropologów Literatury

Czas na Cień - warsztaty teatru cieni - Technika teatru cieni powstała w III w. p.n.e. w Chinach i, choć jest jedną z najbardziej wymagających technik lalkarskich, do dziś cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Uczestnicy warsztatów poznają sekrety i tajniki wspomnianej estetyki, opracowując własne lalki cieniowe oraz adaptacje znanych bajek. Na zakończenie warsztatu odbędzie się prezentacja przygotowanych etiud.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Światło w ciemności - odkrywamy tajemnice mikroorganizmów - Wprowadzimy Was w świat mikroorganizmów, których niekoniecznie należy się obawiać, a z którymi każdy z nas codziennie ma „do czynienia”. Przyjrzymy się wybranym szczepom niepatogennym o różnych barwach i właściwościach, które znajdują zastosowanie w biotechnologii oraz przemyśle. Dzięki pokazowi bakterii bioluminescencyjnych młodzi naukowcy dowiedzą się, dlaczego powierzchnia podzwrotnikowego morza świeci nocą. Sprawdzimy pod mikroskopem „co żyje” w jogurtach, serach pleśniowych i kiszonkach. Zbadamy również pomiar aktywności katalazy - enzymu, który chroni nasz organizm przed starzeniem się, a który jest obecny w różnych ilościach we wszelkiego rodzaju owocach i warzywach. Mali badacze będą mogli samodzielnie wykonać posiew bakterii fermentacji mlekowej oraz odkryją magiczne właściwości soku z czerwonej kapusty – jako wskaźnika pH.
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Biotechnologiczno – Mikrobiologiczne „Bio-Mik”

Lodowe światy w Układzie Słonecznym - Czapy polarne Marsa, pierścienie Saturna, komety, zmrożone obiekty Pasa Kuipera i obłoku Oorta… To wszystko czeka na Was pod kopułą Planetarium EC1.
Opiekun: Planetarium EC1

Zanim pojawił się smartfon i świecące tenisówki, czyli nie tak dawne zabawy i moda dziecięca - W co ubierały się dzieci w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej? W czym chodziły do szkoły, a w czym na podwórko? Jak w tym okresie wyglądały zabawki i zabawy. Jakie były hity komunijne lat 70., 80., i 90. i czy trzepak służył tylko do czyszczenia dywanów? Tego dowiecie się podczas wykładu.
Opiekun: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

 

Wykłady dla rodziców dostępne są w zakładce Dla rodziców

Dzieje się!

Galeria

Galeria UŁdD 2017/18
 Więcej zdjęć z zajęć na flickr

Patroni honorowi

Partnerzy

Współpraca

Patroni medialni